Menu

Zaburzenia odżywiania

O typowych zaburzeniach odżywiania i nie tylko.

Bulimia to problem

maix3

Co to jest bulimia?

Otóż bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania o podłożu psychicznym, które wymaga głębokiego, starannego oraz kompleksowego leczenia osoby chorej. Bulimia jest chorobą, która szybko wyniszcza organizm. To często napady obżarstwa, po których następują prowokowane wymioty, a dodatkowo osoba chora często narzuca sobie drakońskie diety. Leczenie bulimii jest długotrwałe. Należy leczyć bulimika przede wszystkim poprzez psychoterapię.

Jak leczyć bulimię?

W leczeniu bulimii najważniejsze otóż jest leczenie psychoterapeutyczne. Odbywa się ono zarówno na stopniu indywidualnym, jak i rodzinnym, a także grupowym. Pod opieką lekarzy, zwykle w szpitalach psychiatrycznych, chory jest uczony na nowo podejścia do jedzenia. Podaje się mu kilka małych posiłków dziennie, po których nie wolno mu iść do toalety. Jest wtedy pod ścisłą obserwacją lekarzy, którzy towarzyszą choremu przez przynajmniej godzinę po spożytym posiłku.

dobry psycholog gdańsk

Bulimiczki, w przeciwieństwie do anorektyczek, zgłaszają się też same na leczenie. Są bowiem świadome utraty kontroli nad swoimi działaniami i swoim ciałem. Niestety podczas całego leczenia, zdarza się, że chory przeżywa załamanie, które często prowadzi do przerwania leczenia. Niekiedy rodzina nie jest pomocna w leczeniu, bądź nawet je utrudnia, gdyż nie chce uzewnętrzniać swoich prywatnych problemów, które doprowadziły do bulimii u jednego z członków rodziny. Znane są przypadki, że osoba wyleczona, powraca do starych nawyków, którymi są napady obżarstwa w czasie przypływu silnego stresu, czy zmian zachodzących w jej życiu, z którymi nie potrafi sobie poradzić.

© Zaburzenia odżywiania
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci